SOUTĚŽE RSHb Čechy Východ
2.Národní HbLKrajská HbLMČR starších žákůPřebor mladších žákůPřípravkyMinipřípravkyŽeny

            

TURNAJE RSHB ČECHY VÝCHOD
ADRESA RSHB ČECHY VÝCHOD

Adresa RSHb Sídlo RSHb /kancelář:

RSHb Čechy Východ
K Vinici 1901
530 02  Pardubice

číslo účtu:
2200190661/2010

IČO: 22769111

 

registrace a matrika

(odkaz na stránku s informacemi)

ADMINISTRACE SOUPISEK

Administrace soupisek
 

POJIŠTĚNÍ ČLENŮ ČMSHB

Pojištění členů ČMSHb

ARCHÍV SOUTĚŽÍ
ČTENÍ DOKUMENTŮ PDF

Logo Acrobat

Nemůžete číst dokumenty ve formátu PDF? V tom případě Vám chybí nainstalovaný Acrobat Reader. Program je zdarma a po nainstalování Vám tuto chybu odstraní. Stáhnout si jej můžete ZDE!

POČÍTADLO PŘÍSTUPŮ
TITULNÍ STRANA » Na konci září se uskuteční školení nových rozhodčích! Sudí chybí především v mládeži
MS 2017 PARDUBICE

MS 2017 - vstupenky

HLEDEJ V ARCHIVU
ilustrační foto (foto: Iva Janoušková)

Na konci září se uskuteční školení nových rozhodčích! Sudí chybí především v mládeži

Filip Červinka | 16.09.2016 19:10:55 | 714x

Komise rozhodčích - 25. září se v Pardubicích bude konat školení pro nové zájemce o řízení mládežnických soutěží a turnajů. Stav „mužů v pruhovaném“ není ve východočeském regionu vůbec ideální a komise rozhodčích doufá, že se to podaří zlepšit. „Hlavní problém je sehnání rozhodčích na turnaje mládeže, které jsou časově náročné,“ přiznává předseda komise rozhodčích Regionální svazu hokejbalu Čechy Východ Ondřej Komárek.  

Jak vnímáte nedostatek rozhodčích pro mládežnické kategorie (žáci a přebory přípravek)? Proč se do této činnosti dle vašeho názoru moc lidí nehrne a co byste jim vzkázal, aby měli větší motivaci?

Když jsem před třemi lety komisi rozhodčích přebíral, čelili jsme přesně opačnému problému a to byl nedostatek rozhodčích pro mužské kategorie. Spoustu rozhodčích se však hodně vypískalo k lepším výkonům, někteří přešli pod svazovou KR a tak se logicky jejich kvalita zvýšila. Počet rozhodčích se však mírně snížil a naopak zápasů nejmenších mládežnických kategorií zvýšil. Proč se nám nehlásí moc zájemců o pískání, je způsobeno špatným marketingem komise rozhodčích a obecném negativním vnímání rozhodčích ve většině kolektivních sportů.

 

S rozhodčími v mužských soutěžích panuje spokojenost? Mám na mysli jejich počet a výkony…

Počet rozhodčích v mužských soutěžích závisí velmi na svazovém nasazení rozhodčích a na množství omluv. Posily bychom uvítali samozřejmě i do mužských kategorií. Výkony dle mého názoru jsou stabilizované, někdy se může stát, že se utkání nepovede, ale zápasů, kdy rozhodčí hrubě ovlivnil jeho průběh, bylo v posledních sezonách naprosté minimum.

 

Máte k dispozici nějaká čísla ohledně počtu rozhodčích řídící mládežnické a mužské soutěže? A dokážete letošní sezonu rozhodcovsky zajistit, nebo nutně potřebujete nové členy?

Máme něco málo přes 30 rozhodčích a z toho je 15 rozhodčích svazových, kteří podléhají v první řadě potřebám extralig a první národní ligy. Nasazování začíná samozřejmě od mužských soutěží a vzhledem k počtu rozhodčích se může stát, že mládežnické kategorie v případě nedostatku rozhodčích bude pískat jediný rozhodčí, což není cesta, kterou by měl hokejbal jít. Hlavní problém je sehnání rozhodčích na turnaje mládeže, které jsou časově náročné.

 

Existuje nějaký sazebník, jakou odměnu kdo dostane za který zápas?

Sazebník náhrad rozhodčích je daný a schválený svazem a jednotný pro všechny regionální svazy. Za utkání mladších žáků obdrží rozhodčí 150,-Kč respektive 250,-Kč za utkání starších žáků. Za utkání krajské ligy 375,-Kč a druhé národní ligy 450,-Kč. Rozhodčím také náleží cestovné do místa konání utkání ve výši 4,-Kč za kilometr.

 

Pro dorostence je pískání hokejbalu naprosto ideální "brigáda" na víkend

 

25. září se v Pardubicích uskuteční školení rozhodčích pro nováčky. Na co se budete v rámci tohoto setkání zaměřovat?

Na školení 25. září bychom rádi vysvětlili zájemcům, v čem práce rozhodčího spočívá, a zaškolili zájemce v základních principech rozhodování utkání hokejbalu. Školení je zdarma, uchazeč potřebuje pouze psací potřeby a foto na průkaz. Zároveň jsme pro tyto nováčky pořídili startovací set rozhodčího, který představuje přilbu, dres a píšťalku. Nový rozhodčí tak bude mít nulové náklady na to, aby se stal rozhodčím mládežnických kategorií. 

 

Jakým způsobem vlastně chcete zájemce nadchnout do leckdy nevděčné práce? Nepřemýšleli jste třeba oslovit dorostenecké hokejbalisty? (viz. ideální forma brigády pro hokejbalisty na víkend)

Osobně si myslím, že právě pro dorostence (ale nejenom pro ně) je pískání hokejbalu naprosto ideální brigáda na víkend a to vím z vlastní zkušenosti. Máme několik rozhodčích, kteří jsou zároveň hráči i rozhodčí. Tito rozhodčí pouze nahlásí, za jaký tým hrají a my je nasadíme tak, aby si rozhodčí splnil na prvním místě zejména své hráčské povinnosti a v případě času a chuti si zapískal nějaké to utkání a přivydělal si třeba na novou hokejku či cokoliv jiného.

 

Musí si rozhodčí všechno vybavení nakoupit sám, nebo je nějakým materiálním způsobem podporujete?

Nové rozhodčí budeme od této sezony materiálně podporovat výše zmíněným startovacím setem. Stávající rozhodčí prozatím žádné výhody kromě výborného kolektivu nemají.

 

Již delší dobu se na hokejbalovém poli mluví o junior programu rozhodčích. V čem spočívá a zaměřuje se na tuto část také východočeský region?

Junior program funguje na svazové úrovni již čtvrtou sezonu, pokud se nemýlím. Mladí talentovaní rozhodčí do 26 let, kteří mají zájem posunout se do vyšších soutěží, se mohou tohoto programu zúčastnit a absolvovat kempy a kurzy pro jejich výkonnostní růst. Asi je zbytečné mít duplicitní program v podmínkách regionálního pískání, nicméně i regionální komise rozhodčích má svůj interní program - rozvojový program, jehož princip je v tom, že školený rozhodčí píská se zkušeným rozhodčím, který mu předává zkušenosti a během a po utkání mu sdělí, co bylo dobře, co špatně a kde je prostor pro zlepšení. Zkušenější rozhodčí tyto poznatky zadá na interní webovou stránku, tak, aby si školený rozhodčí mohl kdykoliv projít své chyby a KR mohla monitorovat jeho postup.